Podczas gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, każdy grosz z pewnością jest dla nas ważny. Opłacalność kredytu zajmuje niekiedy nawet pierwszorzędne miejsce przy jego wyborze. Warto jednak najpierw zastanowić się jakie konkretnie opłaty wchodzą w skład kredytu. Ogólnie nazywamy to wielkości kosztami kredytu. Kredyt hipoteczny to bowiem nie tylko spłacenie pożyczonej przez bank sumy wraz z odsetkami, ale inne dodatki, które warunkują nie tylko jego bezpieczeństwo, ale i same dodatkowe opłaty dla banku.

I tak oto, mamy wśród kosztów kredytu prowizję bankową. Nazwy tej nie trzeba nikomu chyba tłumaczyć. To po prostu kwota, która zastrzega sobie bank za sam fakt pożyczenia nam kwoty kredytu. Kolejne koszta związane są z ustanowieniem hipoteki. To ona staje się zabezpieczeniem kredytu, w przypadku, gdy nie możemy go sami spłacić. Również ważne są koszty notarialne. Kredyt to bowiem umowa, która powinna być spisana ze swoimi ustaleniami. Jeśli w grę wchodzi więc jeszcze hipoteka, notariusz jest wręcz niezbędny. Inną sprawą jest jednak kolejna pozycja na naszej liście kosztów kredytu. Każda nieruchomość powinna mieć założoną tak zwaną księgę wieczystą. Jeśli nasze cztery kąty w postaci domu czy mieszkania nie mają jej jeszcze założonej, procedura taka jest konieczna. Oczywiście za to idzie dodatkowa opłata.

Następnie, niezależnie czy warto czy nie, nasz kredyt trzeba ubezpieczyć. I o ile nie zawsze jest to dla nas istotne, ubezpieczenie takie jak na przykład od zdarzeń losowych wykupić trzeba. Wielokrotnie załatwianiem spraw tego typu zajmuje się sam bank, on też określa taki punkt w zawartej między nim a kredytobiorcami umową. Jednakże to nie jedyne ubezpieczenie, jakie należy czy też można wykupić. Równie ważne jest ubezpieczenie na życie, z którym banki coraz częściej wychodzą do klientów. Dzięki niemu, w przypadku naszej śmierci zapewniona jest kwota, która uzupełnia spłaty kredytu. Bank przez to nie traci zbyt wiele, a rodzina kredytobiorcy może spać w miarę spokojnie. Tak więc w ogólnym rozrachunku do samej wartości kredytu dochodzą często opłaty dodatkowe, które warunkują w pewnym stopniu ogólny koszt wzięcia przez nas kredytu. Dobrze dla nas jest, kiedy są one wszystkie możliwie jak najmniejsze, dzięki czemu nasz portfel bardzo na nich nie maleje.